Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Športovostrelecký klub Podhradová KošiceHľadať
 
 

Archív článkov

Svetový pohár v športovej streľbe z brokových zbraní, Dominikánska republika 19.-27.03.2007

Na záver mesiaca marec sa v Dominikánskej republike v hlavnom meste v Santo Domingu začal tohtoročný kolotoč "Svetových pohárov" strelcov brokových disciplín. Slovenská výprava pozostávala z 5 športovcov (Štefečeková, Mezeiová, Filipovič, Varga, Slamka), ktorých dopĺňali vedúci výpravy Braňo Slamka a tlmočník a lekár v jednej osobe Wili Rekkabaren. Vďaka sponzorom sme spoločne s prezidentom SSZ Milošom Bencom doplnili túto výpravu.

Ženy spoločne s trénerom a tlmočníkom mali program streľby ihneď od začiatku a tak pricestovali o pár dní skôr. My sme spoločne s troma trapistami dorazili v pondelok 19. marca. Leteli sme z Viedne cez Franfurkt do Santo Dominga. Samotný let trval 10 hod, čo bolo dosť namáhavé a to ešte nepočítam čakanie na letisku v Nemecku cca 5 hod. Na letisku v Santo Domingu nás čakal delegát od organizátorov, ktorý zabezpečil bez problémov náš príchod až na hotel v ranných hodinách (bolo cca 07 hod ráno). Časový posun (-5 hod) urobil svoje a tak sme si potrebovali oddýchnuť.

Dominikánska republika je ostrov, ktorý je osídlený černošským obyvateľstvom. Hovorí sa tu po španielsky a len v hoteloch a miestach kam chodia turisti sa dohovoríte aj angličtinou. Oficiálna mena je "Dominikánsky pesos", ale ak máte americké doláre, tak je to bez problémov. Momentálne je tu leto s teplotami okolo 30 stupňov. Mesto a život v ňom mi pripomínalo typické španielske filmy, ktoré sledujeme v TV. Strašne chaoticky sa tu jazdí autom, odbočenie si tu musíte doslova vynútiť a neustále trúbiť. Nové, neobúchané auto som takmer ani nezbadal. Prepravu sme riešili taxíkmi, ktorí su však poriadni zdierači. Využívajú situáciu neznalosti a tak sú ceny oproti normálnym až trojnásobné až kým nezistíte, že za rohom kúsok ďalej mávnete rukou a zaplatíte podstatne menej. O nejakých taxametroch nemôže byť ani reči, nakoľko všetko je na dohode. Ceny jedál v hoteloch a reštauráciách sú taktiež podstatne drahšie ako v bufetoch a rýchlych občerstvenich typu všelijakých "burgerov". Strava však bola veľmi chutná, nakoľko sa už prispôsobili európskej (myslím tým reštauračné stravovanie). Život je tu bez všelijakého náhlenia a naháňania čohosi. Všade sa Vám núkajú sprievodcovia, ktorí vás prevedú po pešej zóne a poukazujú zaujímavosti mesta. Samozrejme za poplatok. Jeden deň sme boli pozrieť aj na verejnej pláži "BOCCA CHICCA" vzdialenej 34 km. Na pláži bol jemný biely piesok a perfektná letná klíma, avšak všadeprítomné nadháňanie a ponúkanie všakovakých služieb dosť narúšalo pokojné relaxovanie. Určite je to lepšie v hotelových plážach na severe Dominikánskej republiky.

Strelnica bola umiestnená na okraji mesta a tak sme sa väčšinou museli uspokojiť s dopravou poskytnutou od usporiadateľa, ktorá bola dosť riedka. Na strelnici bola jediná klimatizovaná miestnosť jedáleň, ktorá však bola veľmi malá. A tak sa ostatní museli uspokojiť s miestom pod stanmi, čo v tejto horúčave nebolo bohviečo. Hodnotenie výsledkov našich športovcov prináleží ich trénerovi, avšak z môjho pohľadu veľmi dobre nastrieľali chlapi trapisti, kde Erikovi Vargovi ušlo Finále až v rozstrele. Celkove družstvo zvíťazilo. Celkovú správu vedúceho výpravy Braňa Slamku a konkrétne výsledky určite nájdete v niektorom z ďalších Bulletinov SSZ.

Pozrite si ďalšie foto vo fotogalérii.

Ing. Jozef Maňo, viceprezident SSZ


 

Posledná aktualizácia

23. 4. 2019

dnes je: 26.6.2019

meniny má: Adriána

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka